fbpx

MINI KURZ IMPROVIZÁCIE

Improvizácia pre každého

Prajem krásny deň!

Vítam Vás v kurze Improvizácia pre každého. Veľmi sa teším, že máte záujem o hru na klavír a verím, že si tento kurz užijete. (Dôležité informácie pod obrázkom nižšie.)

V krátkosti pár dôležitých informácií na začiatok:

  • Kurz obsahuje celkovo 6 lekcií. 4 lekcie sú praktické, budeme v nich hrať na klavír a improvizovať.
  • 2 lekcie sú teoretické. Týkajú sa zaujímavých tém z oblasti hudby, ktoré pri hre na klavír určite využijete.
  • Lekcie v kurze na seba naväzujú. Začnite s lekciou 1 a postupuje až po poslednú 6. leciu.
  • Ak by ste lekcie preskakovali, môže sa stať, že Vám niečo unikne. Tým pádom nebudete naplno rozumieť ďalším lekciám a nebude to až tak efektívne.
  • Praktické lekcie obsahujú video s improvizáciou. Video si pustite pri klavíri. Najlepšie bude, keď budete veci, ktoré vysvetľujem, rovno aj prakticky hrať.
  • Ak by ste so mnou nestíhali, kedykoľvek si môžete video pozastaviť alebo posunúť naspäť.
  • Prejdite si celé video. V prípade potreby si ho môžete pustiť aj viac krát.
  • Často sa účastníkom kurzu stáva, že niečo na prvýkrát robí trochu problém, ale na druhýkrát to už bez problémov ide.
  • Nepreskakujte text pod videom.
  • Vyťažte z kurzu čo najviac a prejdite si dopodrobna naozaj každú jeho časť. Práve aj v texte niekedy spomínam dôležité a prínosné informácie, ktoré možno vo videu nezazneli.

Ak by ste mali v priebehu kurzu akúkoľvek otázku, určite sa mi ozvite, rád Vám poradím.

Prajem Vám veľa zábavy a úspechov. Užite si to!

Chceli by ste si vedieť zahrať na klavír niečo vlastné? Radi by ste v sebe objavili kreatívnu stránku? Improvizácia je skutočne pre každého. Po skončení tohto 2-minútového videa si budete schopní v jednoduchosti zaimprovizovať, zahrať si pre radosť či očariť blízkych.
Túto improvizáciu zvládnete aj v takom prípade, ak ste úplný začiatočník bez akýchkoľvek skúseností. Keď píšem v nadpise PRE KAŽDÉHO, myslím to úplne doslovne.

Hra na klavír musí byť v prvom rade zábava. Musí Vás tešiť a napĺňať. Naučiť sa hrať sa dá aj bez zbytočnej frustrácie či rokov presedených v základnej umeleckej škole.

Myslíte si, že nemáte hudobný sluch a tým pádom klavír nezvládnete? To je nezmysel. Hudba je veľmi jednoduchá a všetko je v nej pekne prepojené. Najdôležitejšie je skutočné porozumenie pár základným hudobným princípom.

To Vám dodá neskutočnú slobodu, vďaka ktorej sa budete posúvať ešte rýchlejšie a tešiť sa zo svojich výsledkov.

Pri improvizáci hľadajte kombinácie tónov, ktoré spolu znejú dobre Vám. Zo začiatku to bude možno trochu neisté. Za krátko sa v tom už budete určite cítiť ako doma.

Ak máte doma klavír s pedálom, skúste ho použiť (ak má viac pedálov, je to ten najviac vpravo). Tóny sa Vám pekne prepoja a bude to znieť lepšie.

Prajem Vám veľa úspechov, nech Vám to krásne hrá.

Našu normálnu abecedu všetci poznáme. Skladá sa z písmen: A B C D E F G H I J K L M…

Hudobná abeceda je omnoho jednoduchšia. Používame v nej len prvých 7 písmen z našej celej abecedy: A B C D E F G

Klávesy na klavíri majú názvy práve podľa týchto písmen.

Na klavíri sa nám pravidelne opakujú 2 čierne klávesy a 3 čierne klávesy, 2 čierne klávesy a 3 čierne klávesy. Takto to ide cez celý klavír. Keď si nájdeme klávesu A, budeme si od nej vedieť pomenovať všetky ostatné klávesy.

Nájdeme si ktorékoľvek 3 čierne klávesy na klavíri (napríklad približne v strede klavíra). Medzi nimi sú 2 biele klávesy. Klávesa A je tá viac vpravo (vyššie).

Keď už máme klávesu A, môžeme si od nej odpočítať názvy všetkých ostatných kláves. Bude to vyzerať takto:

Vidíme, že sme sa znovu dostali k 3 čiernym klávesám. Už vieme, že vyššia z 2 bielych kláves je klávesa A. Odtiaľto sa nám bude hudobná abeceda opakovať. Takto to bude fungovať cez celý klavír.

Rôzne krajiny na svete majú v systéme mierne odlišnosti. Tento systém sa využíva hlavne na západe. U nás má jednu maličkú zmenu. Namiesto klávesy B používame klávesu H:

Teraz už vieme pomenovať každú jednu bielu klávesu na klavíri. U nás sa s hudobnou abecedou stretneme najčastejšie v tvare, keď začína od klávesy C:

Klávesu C nájdeme rýchlo tak, že si nájdeme 2 čierne klávesy. Klávesa C sa nachádza hneď vľavo od nich (nižšie).

Teraz už rozumieme tomu, odkiaľ sa názvy kláves nabrali. Nie je to náhodné poradie, ale vychádza práve z našej normálnej abecedy. V tomto tvare sa s ňou budeme pri hre na klavír stále stretávať:

C D E F G A H C

Odporúčam Vám, aby ste sa hudobnú abecedu naučili naspamäť. Tiež si skúste zapamätať názvy všetkých 7 kláves tak, aby ste ich hneď napohľad spoznali a nemuseli si ich vždy odpočítavať od začiatku (od C). Budete to vedieť v praxi oveľa efektívnejšie a rýhlejšie použiť.

Ak máte záujem, môžete si v nasledujúcich cvičeniach hudobnú abecedu precvičiť, prípadne sa otestovať:

>> Hudobná abeceda - úlohy

Prajem Vám veľa úspechov a zábavy pri klavíri.

Vo videu majú klávesy čísla od 1 do 5. Nie je to poradie, v akom ich musíme hrať. Je to len očíslovaných 5 tónov, ktoré môžeme pri improvizácii použiť. Poradie tónov môže byť úplne ľubovoľné.

Táto improvizácia bude znieť trochu čínsky. Práve v ázijskej hudbe sa často používa práve týchto 5 tónov. Sú medzi nimi dodržané presné vzdialenosti, vďaka ktorým to celé znie dobre. Skupina týchto 5 tónov sa nazýva pentatonika. 

Veľa začínajúcich klaviristov teóriu zanedbáva. Nebaví ich a pripadá im až príliš náročná. Presne taká teória je, pokiaľ ju niekto správne nepochopí. Často by stačilo, ak by Vám niekto povedal pár viet, ktoré Vám môžu uľahčiť až roky trápenia.

Ľudia na začiatku ich klavírnej cesty nevedia, čo je to najdôležitejšie a na čo sa majú zamerať. Všetko sa na nich vysype naraz, nevedia sa v tom orientovať a stratia sa v tom. Sú frustrovaní a vzdávajú to. A to je obrovská škoda, pretože bez porozumenia hudobnému jazyku pri klavíri nikdy nezískajú skutočnú slobodu. Pritom by stačilo pochopiť pár jednoduchých hudobných princípov.

Hra na klavír je krásna a zmysluplná činnosť. Veľmi ma teší, že aj Vy máte o klavír záujem. Máte na to a určite to dokážete zvládnuť. Stačí len vedieť, ako na to efektívne.

Užite si túto improvizáciu. Prajem Vám veľa úspechov a zábavy pri klavíri.

Niekedy môže aj minimálna zmena priniesť obrovský rozdiel. Ktoré maličkosti môžu dodať našej hre na klavír úplne nový rozmer a premeniť náš výsledok na nepoznanie? Keď si uvedomíme, o čom hudba skotočne je, celkový dojem poslucháčov z našej hry na klavír bude úplne iný.

Ak chceme ľudí skutočne zaujať a využiť hudobný jazyk naplno, nebude stačiť, ak sa naučíme hrať pár kláves, ktoré spolu znejú dobre. Rovnako ako v našom jazyku, aj hudbou sa snažíme hovoriť príbeh, zaujať poslucháčov a nejako ich obohatiť.

Hudba je nesmierne mocný nástroj a univerzálny jazyk, ktorému rozumejú všetci ľudia na svete.

Keď nám rodičia v detstve čítali rozprávky, snažili sa upútať našu pozornosť. Obohacovali čistý text tak, aby bol pre nás čo najviac zaujímavý. Pracovali s hlasom, vytvárali napätie, či napodobňovali hlasy rôznych postáv.

Vďaka tomu sme mali z rozprávok skvelý zážitok. Niečo to v nás zanechalo. Pomáhalo nám to rozvíjať našu predstavivosť a myslenie. Preto sme to mali tak radi a vždy sme sa na rozprávky tešili.

Keby naši rodičia od začiatku až do konca čítali monotónnym hlasom bez výrazu, pravdepodobne by nás to nebavilo. Určite by sme boli vďační za akékoľvek rozprávky, jednoducho by to však nebolo ono.

Rovnako to je aj v hudbe. Nestačí hrať len rôzne noty alebo klávesy. To najdôležitejšie je pracovať s hudbou tak, aby to v ľuďoch rezonovalo a zanechávalo emócie. Aby sme s nimi pohli, umelecky ich obohatili a pomohli im niečo si uvedomiť.

_ _ _ _ _

Tri jednoduché triky, ktoré menia všetko

Stereotyp nám srdcia poslucháčov nezíska. A dokonca ani ich pozornosť. Keď je niečo stále také isté, rýchlo si na to zvykneme. Naša pozornosť sa znižuje, lebo nemáme žiaden nový podnet.

Ak chceme našich poslucháčov zaujať a skutočne si ich získať, nesmieme zabudnúť na zmeny. Keď do skladieb pridáme čo i len malé kontrasty, výsledok sa zmení na nepoznanie. Bude vidno, že naozaj vieme čo robíme a že sme hudobníci.

Ukážeme si 3 jednoduché efekty, vďaka ktorým Vašu hru na klavír posuniete na úplne nový level.

  1. Hlasitosť: SILNO – SLABO

Najvďačnejší kontrast dosiahneme zmenou hlasitosti. V modernej hudbe býva veľmi často úvod piesne tichší. Môžeme teda napríklad začať hrať tichšie. Refrén často obsahuje hlavnú myšlienku. Ak bol úvod tichý, kontrast dosiahneme práve tak, že na refrén pridáme hlasitosť. Budeme hrať nahlas.

Bude to skvelá zmena, ktorá udrží pozornosť poslucháčov.  Po refréne pôjde napríklad 2 sloha. Na tú môžeme zase stíšiť a dosiahneme ďalší zaujímavý kontrast. Príliš dlhé, nezáživné a tiché skladby nás môžu rýchlo prestať baviť. Rovnako ani dlhé, hlasné a energické skladby sa nepočúvajú až tak dobre. Je to skvelé striedať.

2. Atmosféra: VESELÁ – SMUTNÁ

Musíme si uvedomiť, čo práve chceme ľuďom konkrétnou skladbou povedať. Aké v nich chceme zanechať emócie a dojmy? V rámci jednej skladby sa to môže aj striedať. Nemusia byť len čisto celé skladby veselé (niektoré detské piesne) a iné čisto smutné (niektoré pohrebné skladby).

Všetky tóny alebo klávesy na klavíri majú medzi sebou určité vzdialenosti. Niektoré vzdialenosti tónov znejú veselšie,niektoré zase smutnejšie. Je za tým samozrejme veľmi zaujímavá teória. Ale to by už bolo na celý ďalší článok.

       3. Spomalenie na záver

Tesne pred koncom skladieb sa zvykne trochu spomaliť a zároveň stíšiť. Môže to ľudí pripraviť a naznačiť im, že už sa blíži koniec. Je to málo práce a obrovský efekt. Rýchle a pomalé tempá sa v rámci jednej skladby nezvyknú striedať. Nebudeme hrať chvíľu rýchlo a chvíľu zase pomaly. Stačí, keď spomalíme pár posledných tónov tesne pred koncom.

_ _ _ _ _

Čo je to interpretácia? Tá istá rovnaká skladba sa dá zahrať na sto spôsobov. Každý človek ju môže interpretovať trochu inak. Môže v nej objaviť niečo nové, zdôrazniť niečo iné, prerozprávať ostatným konkrétny príbeh trochu iným spôsobom.

Emócie sú v hudbe častokrát ešte dôležitejšie než technická správnosť. Ak by niekto zahral náročnú skladbu technicky úplne perfektne, ale chýbali by tomu emócie, bolo by to v podstate o ničom.

Ak sa niekto počas skladby 3-krát pomýli, ale vloží do nej seba, množstvo emócií a dotkne sa tak ľudí, dosiahne nakoniec oveľa lepší výsledok.

Hudba je hlavne o emóciách.

Skúste si pred každou piesňou uvedomiť, o čom vlastne je. Je veselá? Energická? Spieva sa v nej o láske? Je nálada skôr smutnejšia? Ak budete vedieť, čo hovoríte hudbou Vašim poslucháčom, budete mať omnoho väčšiu šancu, že sa s Vami stotožnia a že Vám porozumejú.

Prajem Vám veľa úspechov a nadšených poslucháčov.

Nech Vám to krásne hrá!

Pri improvizácii vieme pracovať s atmosférou. Všetky tóny alebo klávesy na klavíri majú medzi sebou určité vzdialenosti. Niektoré vzdialenosti tónov znejú veselšie, niektoré zase smutnejšie. Je za tým veľmi zaujímavá teória, ale to by bolo už na inokedy.

Táto improvizácia bude mať práve skôr smutnú atmosféru. Môžete si spomenúť na nejakú smutnú udalosť z Vášho života. Myslite na ňu počas hrania. Keď do toho vložíte seba a Vaše emócie, výsledok bude oveľa silnejší.

Hudba nám môže pomôcť vyrovnať sa s ťažkými životnými udalosťami. Vie nám poskytnúť únik z reality aj každodenný relax. Je to krásny a zmysluplný koníček, ktorý môže mať naozaj každý, kto o tom sníva.

Venujte sa samým sebe pravidelne. Je to investícia, ktorá sa Vám niekoľkonásobne vráti. Neodkladajte svoje sny na neskôr. Čím skôr začnete, tým viac snov si splníte.

Ak by ste si radi splnili klavírny sen, veľmi rád tu budem na Vašej ceste pre Vás. Už sa viac nemusíte trápiť a byť z toho znechutení. Dosiahnite vysnívané výsledky efektívne a nestrácajte Váš drahocenný čas.

Viac o tom, ako Vám viem s klavírom pomôcť, nájdete po kliknutí na modrý odkaz nižšie. (Nájdete ho pod všetkými lekciami úplne na konci kurzu).

Prajem Vám veľa úspechov a budem sa tešiť na prípadnú spoluprácu.

Tieto kombinácie tónov v ľavej ruke sa veľmi často používajú v modernej hudbe. Niektoré moderné popové piesne majú v ľavej ruke čisto len tieto tri kombinácie. V jednoduchosti je krása a hudba je naozaj krásna.

Máte toho veľa?

Zdá sa Vám nereálne zaradiť si do svojich zaneprázdnených dní ešte ďalšiu aktivitu? Máte problém si násjť čas na seba? Prezradím Vám, čo pomáha mne.

Ľudia sa dnes strácajú v kolobehu povinností. Plnia jednu úlohu za druhou a často zabúdajú na to najdôležitejšie. Na seba.

Nemôžeme dávať ostatným to, čo sami nemáme. Keď nebudeme investovať do osobného rozvoja, nebudeme schopní efektívne obohacovať ani ľudí vo svojom okolí.

Keď nebudeme psychicky v pohode a nevystúpime pravidelne aspoň na chvíľu z toho rušného kolotoča, môžeme rýchlo vyhorieť alebo si vážne zdravotne uškodiť. Duševne aj telesne.

Keď do svojho programu zaradíte zmysluplnú aktivitu, ktorá Vás bude rozvíjať a zároveň si pri nej oddýchnete, bude sa Vám dariť ešte lepšie aj v ostatných oblastiach života. Získate tým ešte viac času, pretože budete oddýchnutí a lepšie nastavení.

Cenné informácie neboli nikdy také dostupné, ako sú dnes. Je skvelé, ako sa môžeme v tejto dobe rozvíjať a koľko máme možností. Venujte sa samým sebe pravidelne. Je to investícia, ktorá sa Vám niekoľkonásobne vráti.

Neodkladajte svoje sny na neskôr. Čím skôr s tým začnete, tým viac snov si splníte.

Som veľmi rád, že ste sa rozhodli absolvovať tento minikurz. Ak by ste si radi splnili klavírny sen, veľmi rád tu budem na Vašej ceste pre Vás. Už sa viac nemusíte trápiť a byť z toho znechutení. Dosiahnite vysnívané výsledky efektívne a nestrácajte Váš drahocenný čas.

Viac o tom, ako Vám viem s klavírom pomôcť, nájdete po kliknutí na modrý odkaz nižšie. (Nájdete ho pod všetkými lekciami úplne na konci kurzu).

Prajem Vám veľa úspechov a budem sa tešiť na prípadnú spoluprácu.

efektivne-online-kurzy-klavira